Goldie Awards are given annually to bring recognition to Alaska broadcasters for outstanding presentations.

  • 2019

Alaska Broadcasters Association
Goldie Awards Ceremony 2020

 

 

TV Division 1

Best Public Service Announcement
  • KTUU
  • Love Your Pets
  • Jeff Dowd-Writer/Producer/Editor, Colin Lamar-Graphic Designer
Best Uniquely Alaskan Program
  • KTUU
  • Road Trippin in the Land of the Midnight Sun: "Eat, Play, Sleep, Repeat
  • Tracy Sinclare (Producer/Writer), Tracy Sabo (Field Producer), Rebecca Palsha (Reporter), Hank Davis (Multimedia)
Best News Investigative Reporting
  • KTUU
  • Ransoming the dead
  • Jill Burke (Investigative Reporter), Eric Sowl (Chief Photographer)
Best Television Weathercast
  • KTVA
  • September 27th Weather with Meteorologist Melissa Frey
  • Melissa Frey (Meteorologist)
Best Public Affairs Program
  • KTUU
  • Climate Changed
  • Tracy Sinclare (Writer/Exec. Producer), Grant Robinson (Editor), Blake Essig (Multimedia Journalist), Rebecca Palsha (Asst. News Dir./Sr. Reporter)
Best Promotional Announcement
  • KTUU
  • Spring 2020: Still Writing Our Story
  • Victoria Taylor-Writer/Producer, Jeff Dowd-Producer/Editor)
Best Sportscast
  • KTUU
  • Channel 2 Sports with Patrick Enslow - September 27th, 2019
  • Patrick Enslow (Sports Director/Anchor)
Best News Story
  • KTVA-TV
  • Pushed out the door: Clare House closes
  • Lauren Maxwell (Reporter), John Thain (Photojournalist)
Best Station-Originated Community Service Project
  • KTUU
  • 2 Million Mile Challenge
  • KTUU, Channel 2
Best Television Commercial $1,000 or MORE
  • KTUU-TV
  • Loving Homes
  • Jeff Dowd (Editor / Producer/ Writer), Colin Lamar (Graphic Designer)
Best Television Newscast
  • KTUU
  • The Channel 2 NewsHour - 9/27/2019
  • Rebecca Palsha (Anchor/Exec. Producer), Kristen Durand (Anchor), Peggy McCormack (Producer), Jackie Purcell (Chief Meteorologist)
Best Breaking News Coverage
  • KTVA-TV
  • Escaping the McKinley Fire
  • Daniella Rivera (Reporter), Heather Hintze (MMJ)
Best Sports Coverage
  • KTVA-TV
  • Two hands, four legs, and 1,000 miles
  • Dave Goldman (Anchor/Reporter), John Thain (Photojournalist)
Best News Feature
  • KTVA-TV
  • Saving Cool Cat
  • Daniella Rivera (MMJ), Heather Hintze (MMJ)
Best Enterprise Reporting
  • KTUU
  • 29 Hours: A crash, a 911 call... and rescuers that never arrived
  • Jill Burke (Jill Burke), Eric Sowl (Chief Photographer), Kim Daehnke (Photojournalist)
Best TV Commercial $1000 or less
  • KTUU
  • I'll Be Blunt....
  • Jeff Dowd (Writer / Producer / Editor), Colin Lamar (Graphic Designer)
Best News Series
  • KTUU
  • Endangered Frontier
  • Tracy Sabo (Dir. of News & Content/Exec. Producer), Blake Essig (Multimedia Journalist), Rebecca Palsha (Asst. News Dir./Sr. Reporter), Eric Sowl (Chief Photographer)
Best Covid-19 Response
  • KTUU
  • KTUU: In It Together
  • Tracy Sabo (Dir. of News & Content/Exec. Producer), Eric Sowl (Editor), Channel 2 News Staff (KTUU), Colin Lamar (Graphics)

TV Division 2

Best News Story
  • KTVF
  • Neighborhood submerged: A look at the Tanana River flooding
  • John Dougherty-Reporter
Best Television Commercial $500 or LESS
  • KTVF
  • Golden Days Parade 2020
  • Sean MacDonald (Commercial Producer), Dynnea Bezona (Account Executive)
Best Sports Coverage
  • KTVF
  • Ruthy Hebard Draft Night
  • Jordan Rodenberger (Sports)
Best Television Commercial $500 or MORE
  • KTVF
  • PFA Peak Season 2019
  • JKTVF Creative Services , Marina Pettit (Account Executive)
Best News Feature
  • KXDF
  • The last visitor to the Magic Bus
  • Ramzi Abou (Ghalioum)
Best Entertainment Feature
  • KXDF
  • Golden Heart History: The S.S. Nenana
  • Aaron Walling (Reporter)
Best Television Newscast
  • KTVF
  • Fairbanks Evening News May 04
  • Sarah Hollister (Anchor), Mike Shultz (Weather), Jordan Rodenberger (Sports), Amanda Hanson (News Director)
Best Promotional Announcement
  • KTVF
  • KTVF New Look Image Promo
  • Justin Falls (Creative Services Manager), DeeDee Caciari (Sales Manager)
Best Breaking News Coverage
  • KTVF
  • F-35s arriving at Eielson Air Force Base
  • Sara Tewksbury (Reporter), Justin Falls (Videographer), Chris Fry (Producer)
Best Station-Oriented Community Service Project
  • KTVF/KXDF/KFXF
  • May No Child Go Hungry 2019
  • Entire Staff
Best Enterprise Reporting
  • KTVF
  • Neighborhood submerged: A look at the Tanana River flooding
  • John Dougherty (Reporter)
Best Public Service Announcement
  • KXDF
  • Hockey Week 2020
  • Sean MacDonald (Commercial Producer), Chris Fry (General Manager), Randy Zarnke (Writter)
Public Affairs Program
  • KXDF
  • Graduation 2020 West Valley
  • Justin Falls (Creative Services Manager), Dynnea Bezona (Account Executive), Pamela Collins (Account Executive)
News Investigative Reporting-Series of 2
  • KTVF
  • EPICON study in response to Ft. Wainwright suicides
  • Sara Tewksbury (Reporter)
Best Covid-19 Response
  • KTVF
  • ABA Corona Virus - Support Local Business
  • Justin Falls (Creative Services Manager), DeeDee Caciari (Sales Manager)

Statewide Radio Division

Breaking News Story
  • KTOO
  • Another staffer at Lemon Creek Correctional Center tests positive, as inmates ask for more cleaning supplies
  • Adelyn Baxter (Reporter)
Live Sports Event
  • KSLD-AM
  • Twins Rally With 4th of July Fireworks To Down Dimond
  • Dan Gensel (Broadcaster)
News Feature
  • KTOO
  • Taku Glacier, once the Juneau Icefields last advancing glacier, is now in retreat
  • Matt Miller (Reporter)
News Story
  • KTOO
  • Neiman Marcus filed for bankruptcy, but lawsuit is moving ahead over "Ravenstail knitted coat"
  • Elizabeth Jenkins (Reporter)
Radio Newscast
  • KMXS
  • MIX Morning Jam News Minute
  • Joe Campbell (Anchor), Steve Moore (Reporter), Joe Campbell (Program Director)
Sports Coverage
  • KNOM AM-FM
  • KNOMs Coverage of the 2020 Serum Run Expedition
  • Davis Hovey (KNOM News Director), Emily Hofstaedter (KNOM Lead Reporter), JoJo Phillips (KNOM Volunteer), Joe Coleman (KNOM Volunteer)
Sports Play by Play
  • KHAR
  • UAA VS ALABAMA-HUNTSVILLE
  • Kurt Haider (Play By Play), Matt Navala (Action Analyst), Joe Campbell (Program Director)
Sportscast
  • KHAR
  • THE SPORTS GUYS
  • Kurt Haider (Anchor), Matt Nevala (Co-Anchor), Joe Campbell (Program Director)

Radio Division 1

Best Entertainment Program
  • KWHL
  • Alice In The Afternoon
  • Matt Collins (Talent), Brad Stennett (Program Director)
Best Imaging
  • KBFX-FM
  • Sounds from The Foxhole 2020
  • Joe Albrecht (Program Director, Afternoon Host, KBFX-FM)
Best Promotional Announcement
  • KASH-FM
  • Dustin Lynch at The Alaska State Fair
  • Bill "Stu" Stewart (Program Director, Morning Show Host KASH-FM)
Best Radio Show
  • KGOT-FM
  • Casey B in the Morning
  • Casey Bieber (Program Director/Morning Show Host)
Best Radio Commercial - :30 or More
  • KBFX-FM/KGOT-FM
  • Beer & Bacon Festival 2019
  • Joe "Crash" Albrecht (Program Director, Afternoon Host, KBFX-FM), Casey Bieber (Program Director, Morning Show Host KGOT-FM)
Best Radio Commercial - :30 or Less
  • KBRJ
  • Alaska Neurology Center - CPAP
  • Lindsey Dailey (Writer), Steven Franklin (Voice Talent / Producer), Robyn Cordova Olivas (Voice Talent)
Best Station-Originated Community Service Project
  • KOAN
  • The Parent Teacher Show
  • Mike Robbins (General Manager), Michael Jespersen (Host), Chris Coleman (Producer)
Best Interview
  • KENI-AM
  • The Mike Porcaro Show with Crash Interview with Senate President Cathy Giessel
  • Mike Pocaro (Afternoon Host KENI-AM), Joe "Crash" Albrecht (Afternoon Co-Host/Producer KENI-AM)
Coolest Creative Concept
  • KGOT-FM
  • 101.3 KGOTs Virtual Prom
  • Casey Bieber (Program Director, Morning Show Host KGOT-FM), Cassie Robertson (Account Executive), Malie D (KGOT Afternoon Drive Host)
Best Covid-19 Response
  • iHeartRadio Anchorage
  • ALASKA STRONG
  • Entire Staff of iHeartMedia Anchorage

Radio Division 2

Best Imaging
  • KKNI-FM
  • KKNI 105.3 FM
  • Jonathan Hanst (Talent), Matt Wilson (Writer / Producer)
Best Promotional Announcement
  • KWHQ-FM
  • Soldotna Backyard BBQ #3
  • Dave Morris (Talent / Producer), Matt Wilson (Talent / Producer)
Best Radio Show
  • KTOO
  • IAK youth group takes over Juneau Afternoon
  • IAK Students (Producers), Scott Burton (Producer)
Best Radio Commercial - :30 or Less
  • KIAK / KAKQ / KKED
  • PARTY PLANET "ESPIONAGE"
  • TIM PALMER (PRODUCER / TALENT)
Best Radio Commercial - :31 or More
  • KKIS-FM
  • Sweeneys Clothing - Carparts
  • Matt Wilson (Talent / Producer), Robyn Olivas (Talent / Writer)
Best Station-Originated Community Service Project
  • KTOO
  • Community Connection
  • KTOO Staff
Best Entertainment Program
  • KSRM-AM
  • Kenai V. Niksiki Basketball Revisited Amid COVID-19
  • Bob Bird (Host), Dan Gensel (Host), Ken Felche (Guest), Ried Kornstad (Guest)
Best Uniquely Alaskan Program
  • KMXT
  • Talk of the Rock: Race and Racism in Alaska
  • Jared Griffin (Host, Reporter)
Best Interview
  • KTOO
  • Interview with Ed Mercer
  • Christina Love (Producer)
Best Use of Digital Platforms
  • KVAK
  • KVAK E-Mail Newspaper * www.kvakradio.com * KVAK App
  • Christine Griffin (Website & E-Mail News Editor)
Coolest Creative Concept
  • KVAK
  • VHS Parade & Graduation Broadcast
  • Justin Prax (Voice Talent & Production), Ricky Colapietro (Voice Talent & Production), Laurie Prax (Coordinator), VHS Senior Class Student Body (Valdez High School)
Best Covid-19 Response
  • KNOM AM-FM
  • KNOMs COVID-19 Coverage of Graduation and Special Programming Aired During the 2020 Pandemic
  • Karen Trop (Program Assistant)

Student Radio Division

Best News Feature
  • KVAK
  • Valdez Fishing Report - Press Release
  • Richard Colapietro (Voice Talent & Production), Laurie Prax (Writer)
Best Radio Show
  • KRUA
  • Anchorage Night Report
  • June Younkins (Station Manager), Kyle Borland (Production Coordinator)
Best News Story
  • KRUA
  • 88 Seconds of News - Social Distancing Edition
  • Caleigh Jensen (TNL Executive Editor), Krizelle Solidum (TNL Ad Manager), Kyle Borland (Production Coordinator)
Best Entertainment Program
  • KRUA/li>
  • Two People Learning Things No One Knows
  • Kyle Borland (Production Coordinator), June Younkins (Station Manager)
Best Promotional Announcement
  • KSLD-AM
  • Oilers Baseball
  • Casey Roehl (Play by Play Announcer)
Best Public Service Announcement
  • KRUA
  • Stone Soup Group Parent Conference PSA
  • Kyle Borland (Production Coordinator)
Best Profile
  • KSUA 91.5 FM
  • Speaking of Anthropology: Interview with Dr. Eske Willerslev
  • Kevin Huo (Host), Dillon McIntire (Host), Eske Willerslev (Guest)
Sports Coverage
  • KSLD-AM
  • Oilers vs Chinooks
  • Casey Roehl (Play by Play Announcer ), Dan Gensel (Sports Director)