Goldie Awards are given annually to bring recognition to Alaska broadcasters for outstanding presentations.

  • 2019

Alaska Broadcasters Association
Goldie Awards Ceremony 2021

 

 

TV Division 1

Best Public Service Announcement
  • KTUU / KYES
  • End the Year with Cheer
  • Victoria Taylor (Writer), Shawn Wilson (Editor / Videographer), Barry Sowinski (Production Assistant), Colin Lamar (Graphic Design)
Best Uniquely Alaskan Program
  • KAKM
  • Indie Alaska
  • Valerie Kern (Videographer/Editor), Hannah Lies (Videographer/Editor), Shiri Segal (Videographer/Editor), Matt Faubion (Videographer/Editor)
Best News Investigative Reporting
  • KTUU
  • No running water in the middle of a pandemic
  • Daniella Rivera (Reporter), Eric Sowl (Photojournalist)
Best Television Weathercast
  • KTUU
  • Tracy Sinclare: Alaska's Weather Source
  • Tracy Sinclare (Meteorologist)
Best Public Affairs Program
  • KTUU
  • Back 2 School: COVID-19 Edition
  • Kortnie Horazdovsky (Executive Producer), Rebecca Palsha (Anchor), Ariane Aramburo (Anchor), Taylar Perez (Producer)
Best Promotional Announcement
  • KTUU / KYES
  • This is our 907
  • Victoria Taylor (Producer / Writer), Doug McManis (Editor), Shawn Wilson (Drone), Barry Sowinski (Video), Colin Lamar (Graphics)
Best Sportscast
  • KTUU
  • Patrick Enslow: Alaska's Sports Source
  • Patrick Enslow (Sports Director)
Best News Story
  • KTUU
  • Seeking Justice: 'I love you, check in'
  • Rebecca Palsha (Reporter), Eric Sowl (Photographer)
Best Station-Originated Community Service Project
  • KAKM
  • Educating Alaskan Children during the COVID-19 Pandemic
  • Ed Ulman (President and CEO), Stephanie McFadden-Evans (Director of Education and Engagement), Mikel Insalaco (Director of Marketing), Linda Wei (Chief Content Officer)
Best Television Commercial $1,000 or MORE
  • KTUU / KYES
  • The Month After February Hysteria
  • Jeff Dowd (Writer / Producer / Editor), Colin Lamar (Graphics)
Best Television Newscast
  • KTUU
  • Weekend Late Edition
  • Kristen Durand (Producer/Anchor), Tracy Sinclare (Meteorologist), Patrick Enslow (Sports Director)
Best Breaking News Coverage
  • KYES
  • Meteorologist Melissa Frey covers flooding impacts across Southeast Alaska
  • Melissa Frey (Chief Meteorologist)
Best Sports Coverage
  • KTUU/KYES
  • Iditarod 2021 LIVE Start
  • Tracy Sabo (Director of News & Content/Exec. Producer), Tracy Sinclare (Producer/Writer), Patrick Enslow (Host), Greg Heister (Co-Host/Reporter)
Best Enterprise Reporting
  • KTUU
  • Halfway House Walkaways
  • Daniella Rivera (Investigative Reporter), Rachel McPherron (Photojournalist), Colin Lamar (Graphics)
Best TV Commercial $1000 or less
  • KTUU / KYES
  • Bosco's Free Comic Book Day
  • Doug McManis (Editor), Kelly Leavitt (Producer), Syntax Productions
Best News Series
  • KTUU/KYES
  • End the Year With Cheer
  • Alaska's News Source Staff
Best Covid-19 Response
  • KTUU/KYES
  • Comprehensive Coverage of COVID-19 in Alaska
  • Alaska's News Source Staff
Best News Feature
  • KTUU
  • Road Trippin' to the awe-inspiring Sheldon Chalet
  • Michael Nederbrock (Photojournalist/Editor), Ariane Aramburo (Anchor/Reporter), Tracy Sabo (Director of News & Content/Producer), Shawn Wilson (Photojournalist)
Best Use of Digital Platforms
  • KTUU
  • Alaska's News Source Digital Coverage
  • Elizabeth Roman (Digital Content Manager), Megan Pacer (Digital Reporter/Producer), Gilbert Cordova (Digital Reporter/Producer), Jay Luzardo (Digital Reporter/Producer)
Best Video Production for Digital Streaming
  • KAKM
  • Preventing Youth Suicide in Alaska: There's Hope, There's Help - Well Beings
  • Lori Townsend (News Director/Host), Peter Host (Producer), Valerie Kern (Director), Linda Wei (Executive Producer)

TV Division 2

Best News Story
  • KXDF
  • McCandless Bus
  • Ryan Osborne (News Reporter)
Best Television Commercial $500 or LESS
  • KFXF
  • FSO Live 1 Promo
  • Justin Falls (Creative Services Manager), Dynnea Bezona (Account Executive)
Best Television Commercial $500 or MORE
  • KXDF
  • CHSR Winter Wonderland
  • Sean MacDonald (Commercial Producer), Pamela Collins (Account Executive)
Best News Feature
  • KXDF
  • Library Card
  • Alex Bengel (News Reporter)
Best Entertainment Feature
  • KXDF
  • Triplets
  • Richard Atkin (News Reporter)
Best Television Newscast
  • KTVF
  • Fairbanks Evening News
  • Sarah Hollister (Anchor), Mike Shultz (Weather), Jordan Rodenberger (Sports)
Best Promotional Announcement
  • KXDF
  • Alex DY Interview Promo Tonight
  • Justin Falls (Creative Services Manager), Alex Bengel (News Anchor), Billie Sundgren (News Director)
Best Enterprise Reporting
  • KXDF
  • Crisis Now
  • Alex Bengel (News Reporter)
Best Public Service Announcement
  • KXDF
  • Poetry Walk
  • Sean MacDonald (Commercial Producer), Pamela Collins (Account Executive)
News Investigative Reporting-Series of 2
  • KTVF
  • Missing Person
  • Sarah Hollister (News Reporter)
Best Covid-19 Response
  • KTVF
  • Village Vaccine
  • John Dougherty (News Reporter)
Best News Series
  • KTVF
  • Delta Soil Series
  • Sarah Hollister (News Reporter)

Statewide Radio Division

Breaking News Story
  • KSRM-AM
  • Airport Equipment Rentals Fire
  • Anthony Moore (News Director)
News Feature
  • KTOO
  • Vaxxed, unmasked and ready to party: Juneau Drag brings hundreds out for live show
  • Rashah McChesney
News Story
  • KINY
  • Juneau Douglas High School Basketball Team Denied State Run
  • Dan Ondrejka (Host/Interviewer)
Radio Newscast
  • KSRM-AM
  • July 19, 2021 4 PM News
  • Anthony Moore (News Director)
Sports Coverage
  • KNOM AM-FM
  • Nome-Beltz E-Sports Team Competes in Final Match of 2020
  • Sophia DeSalvo (KNOM Reporter/Volunteer)
Sports Play by Play
  • KSLD-AM
  • SoHi Downs Monroe In Overtime
  • Dan Gensel (Announcer & Sports Director)
Sportscast
  • KSLD-AM
  • Jacoby Qualifies To Tokyo Olympics
  • Dan Gensel (Sports Director)

Radio Division 1

Best Podcast
  • KGOT-FM
  • Leave it to Biebers
  • Casey Bieber (KGOT-FM Program Director/Morning Show host), Bree Bieber (Podcaster)
Best Entertainment Program
  • KWHL
  • Alice In The Afternoon
  • Matt "Alice" Collins (Host / Producer), Brad Stennett (Program Director)
Best Imaging
  • KBFX-FM
  • 100.5 the Fox_KBFX - Imaging_2021
  • Joe "Crash" Albrecht (Program Director, KBFX-FM)
Best Interview
  • KENI-AM
  • The Mike Porcaro Show with Crash- Dr. Kiessling Interview
  • Mike Porcaro (Afternoon Host), Joe "Crash" Albrecht (Afternoon Co-host), Dr. Bruce Kiessling
Best Promotional Announcement
  • KBRJ
  • Love & Theft Concert
  • Steven Franklin (Writer / Producer / Voice Talent), Jessy Lakin (Account Executive ), Joe Campbell (Program Director)
Best Radio Commercial - :30 or Less
  • KENI-AM,KGOT-FM,KYMG-FM
  • HOUSE OF BREAD-Count Breadula 30
  • Chrys Castle (Writer), Brian Ross (Talent, producer)
Best Radio Commercial - :30 or More
  • KBRJ
  • Erickson Unlimited - Love & Theft
  • Steven Franklin (Producer / Voice Talent), Brad Erickson (Writer), Jessy Lakin (Account Executive), Joe Campbell (Program Director)
Best Radio Show
  • KGOT-FM
  • KGOT- Best Radio Show - Casey B & Malie in the Morning
  • Casey "B" Bieber (KGOT Program Director & Morning Show Host), Malie Delgado (KGOT Morning Show Co-host)
Best Uniquely Alaskan Program
  • KNBA
  • The Storyteller episode 8 Dark Skinned Totem Pole
  • John Sallee (Producer), Mabel Pike (Storyteller)

Radio Division 2

Best Imaging
  • KWHQ-FM
  • KWHQ 100.1 FM
  • Dave Morris (Talent / Producer), Matt Wilson (Talent / Producer)
Best Promotional Announcement
  • KWHQ-FM
  • Backyard Country BBQ #4
  • Dave Morris (Talent), Matt Wilson (Writer / Producer)
Best Radio Show
  • KVAK
  • Inspiration Station Radio Show
  • Heidi Franke (Co-Host), Marianne Prax (Co-Host), Laurie Prax (Co-Host)
Best Radio Commercial - :30 or Less
  • KKIS-FM
  • Dan's Automotive - Advice Not Aggression
  • Chelsea Chess (Talent / Producer), Bill Fisk (Talent), Matt Wilson (Talent), Mark Gage (Writer)
Best Radio Commercial - :31 or More
  • KSRM-AM
  • Kenai Performers "Chitty Chitty Bang Bang"
  • Chelsea Chess (Talent / Producer), Nathan Johnson (Writer)
Best Entertainment Program
  • KIAK-FM
  • Pete & Kathryn -- Goldie 2021
  • Pete Van Nort (Talent / Producer ), Kathryn Harris (Talent / Research)
Best Uniquely Alaskan Program
  • KNOM
  • Restorative Remarks: Mary Miller on Overcoming Childhood Trauma
  • Karen Trop (Program Director)
Best Interview
  • KNOM AM-FM
  • Carol Seppilu: Running for Life
  • Davis Hovey (News Director), Carol Seppilu (Nome/Savoonga Resident)
Coolest Creative Concept
  • KVAK
  • KVAK Kids Club Broadcasting Camp
  • Marianne Prax (Writer/Editor), Laurie Prax (Kids Club Coordinator), Brandon Roberts (Editing & Programming), Merrick, Lily, Clare & Julian (Kids Club Kids)
Best Covid-19 Response
  • KVAK
  • COVID-19 Coverage
  • Christine Griffin (Digital Director), Ricky Colapietro (Editing/Business Bulletin), Heidi Franke (Feature Interviews), Marianne Prax (Editing/Business Bulletin)

Student Radio Division

Best Entertainment Program
  • KVAK
  • Fishing Flashbacks
  • Marianne Prax (Producer/Editor/Talent)
Best News Feature
  • KVAK
  • 202 Pound Halibut Leading the Derby
  • Ricky Colapietro (Writer/Editor)
Best Profile
  • KSUA
  • Two Peas in the Snow
  • Juancruz Montalvo Rivas (Host), Kristin Gadow (Host)
Best Promotional Announcement
  • KVAK
  • KVAK's Valdez Fishing Report - All Kinds of Anglers
  • Marianne Prax (Writer/Editing)
Best Radio Show
  • KVAK
  • KVAK Kids Club Goes LIVE for Kids Pink Salmon Derby
  • Marianne Prax (Show Writer & Coordinator), Ricky Colapietro (Editing & Instruction), Justin Prax (Board Op Instruction)
Best Sports Coverage
  • KSLD-AM
  • Oilers Win In Walk-Off
  • Jonah White (Play By Play), Dan Gensel (Sports Director)